HAYAL ETTİK - PLANLADIK - TASARLADIK - SİMÜLE ETTİK - REVİZE ETTİK şimdi sıra ÜRETMEYE geldi.

Üretim Teknolojilerini kullanarak, imalat ve montajı tamamlamak bir tasarımın gerekiyorsa revizyondan evvel alacağı son noktadır. Ayrı bir uzmanlık alanı olarak değerlendirilmesine rağmen, günümüzde tasarımdan imalata olan süreç yeni modern üretim/imalat teknolojileri ile kısalmış ve pratikleşmiştir. 

Bundan 20 sene evvel ancak yıllarca ustalık yaparak geliştirilebilen imalat teknikleri, akıllı robotik makinaların ve imalat programlarının kullanımıyla tasarımdan imalat sürecini çok daha hatasız olarak saatler içerisinde gerçekleştirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu süre önümüzde ki yıllarda daha da kısalarak, standart bir ev odasını bir fabrikadan daha donanımlı olarak imalat yapmaya elverişli hale getirecektir. 

“Mekafen akademi 200 m2 bir alanda günümüz son teknolojisi, ahşap, metal, plastik,, elektronik, robotik konularında tam donanımlı olarak parça imalatı ve montaj yapılabilecek bir eğitim alanına sahiptir.” 

CNC ROUTER

Bilgisayar kontrollü tezgah 3 eksenli işleme tezgahı olarak bilinmektedir. Atölyemizde tam teşekküllü olarak bulunan CNC Router tezgahımız ve modern dersliklerimizde CNC Router Kesim ve eğitim hizmetleri verilmektedir. 

3B YAZICILAR

Günümüzde evlere girmiş bulunan ekonomik 3B yazıcılar plastik hammadeye istenilen şekli verebilmektedir. Yakın bir zamanda, 3 Boyutlu baskı yaparken, elektrik bağlantılarını döşeyen, ekonomik olarak metal baskı, organik ve akıllı madde baskı yapabilen yazıcıların hayatımıza girmesiyle, 3B yazıcıların üretim Dünyasını değiştirmesine kesin gözüyle bakılmaktadır. Mekafen’de tasarımdan en detaylı kullanımına kadar bireyler 3 Boyutlu yazıcıyla üretim ve uygulama yapma imkanına sahiptir.

C.A.M. YAZILIMLARI

Bilgisayar destekli üretimin temelinde CAM ismi verilen ve CNC, Laser Kesici ve Tarayıcı gibi üretim cihazlarını programlama işlevini gören yazılımlar vardır. Bu yazılımlar öğrencilerimizin öğrendiği CAD programlarının uzantısı şeklinde çalışırlar. Tasarım; metal ve ahşap olarak üretilmek istendiğinde CAM yazılımıyla imalat programlanır ve üretim için makineye verilir. Ülkemizde CAM ve CAD programlarını etkin bir şekilde kullanarak bu makinelere hükmeden birey sayısı talebin çok altındadır. Bu konuda Mekafen Akademi Eğitim tecrübesi ile kazanılacak bir uzmanlık, bireye  kıymetli bir sanat ve üretim kabiliyeti kazandırır.

CNC LAZER

Lazerler metal ve ahşap üzerine 0,1 mm inceliğe kadar ısıyı kullanarak işleme yapabilmektedir. Gücüne ve tipine göre çok ağır ve kalın metallerden malzeme sökerek kusursuz kesim yapabildikleri gibi, düşük güçlerde çalışan ve 2mm’ye kadar metal ile 30 mm’ye kadar PVC, Pleksiglas ve 30 mm ahşabı rahatlıkla kesebilen ekonomik modelleri kişisel ve endüstriyel kullanım alanına girmiştir. Kombine makineler, (CNC + LASER), Galvo laser gibi modellerle halen sürekli gelişme göstermekte ve modern üretim teknolojilerinde ki yerini korumaktadır. CNC Lazer cihazlarının kullanımı CNC kazıyıcılara göre daha basit ve pratiktir.  Atölyemizde CNC Lazer Kesim ve Eğitimi için tam teşeküllü CNC lazer cihazı bulunmaktadır.

MASAÜSTÜ METAL İŞLEME MAKİNALARI

Bilgisayar destekli üretimle yapılabilecek olanların maddi sınırı genişledikçe Metal işleme aletlerine olan ihtiyaç azalacak fakat hiçbir zaman tamamen ortadan kaybolmayacaktır. Bugün 5 eksen Metal işleyen bir CNC, veya Metal mukavemetinde baskı yapan bir 3B Yazıcı ekonomik alım gücü sınırlarının dışındadır. (100b – 300b $). Bu cihazlarla tüm imalat işlemleri yapılsa da bazen basit bir delik delmek ihtiyacını bilgisayar destekli üretim araçlarıyla karşılamak zaman almaktadır. Freze ve Tornalar, Planya, Şerit Testere, Yatar testere vb. araçları ahşap işlemede, yerine göre metal üzerinde işlemlerin pratikliği, açısından atölyelerde ki önemli yerlerini halen korumaktadırlar.  Üretim tekniklerinde bu araçların kullanım bilgi ve yöntemlerine sahip olmak önem arz etmektedir.

MONTAJ ve EKİPMANLAR

Plana göre üretilen parçalar, ahşap, plastik veya metal olabilir. Bu parçaların üretim planına göre montajlanması, gerekirse ufak düzeltmelerin yapılabilmesi için üretim tezgahları, el aletleri ve çeşitli sarf malzemelere ihtiyaç vardır. Tilki kuyruğu, Kıl testere, Mengeneler, Anahtar, tornavida, alyan takımları, vida ve somun takımları, setiskurlar, el planyası, ahşap el aletleri, testereler, çekiçler ve daha onlarca değişik el aleti, uygun imalat tezgahlarıyla bir araya gelerek, işlevsel bir atölyeyi oluştururlar.Bu unsurları etkin bir şekilde bir araya getirebilmek ve kullanabilmek önemli bir tecrübe ve birikim gerektirmektedir. 2009 yılından itibaren ağır ve hafif imalat, robotik üretim konusunda uzmanlaşmış olan Ertech Simülasyon ve Oyun Teknolojileri Ltd. Şti tüm tecrübesini Mekafen Akademi üzerinden öğrencilerimize verilmektedir.